داستان انرژی

داستان انرژی :

پس از سالها فعالیت علمی و کلینیکی در بیمارستان ها و مراکز مختلف آموزشی و درمانی داخل و خارج از کشور دریافتیم کیفیت خدمات درمانی و توانبخشی از نحوه برخورد و تعامل با بیمار و رعایت منشور حقوقی وی گرفته تا نحوه انجام درمان های فیزیوتراپی، که به صورت بسیار سنتی و غیر تخصصی در کشور در حال انجام بود، دارای اختلاف بسیار زیادی با استاندارد های اروپایی و بین المللی است.

بنابراین ایده تاسیس مرکزی دانش بنیان و علمی که در آن از تکنیک­های درمانی مدرن، اختصاصی و کارآمد استفاده شود و تمامی ارکان حقوقی بیمار( نظافت، احترام، نظم و وقت­شناسی) بطور دقیق رعایت شود، در تابستان ۱۳۹۳ مطرح شد. می­دانیم که افراد مبتلا به درد دارای مجموعه­ای از مشکلات فیزیکی و روحی می باشند، پس رعایت تک­تک جزئیات مذکور تاثیر بسزایی در درمان مشکلات ایشان خواهد داشت. برای تعیین و تالیف پروتوکل های درمانی و مدریتی آن حدود یک سال تلاش کردیم، بیش از ده روش درمانی بی­نظیر و موثر تکنیک­های دستی که در دپارتمان­های مختلف دنیا تدریس می شوند، صدها تمرین حرکات اصلاحی برای تک تک عضلات و مفاصل، تکنیک های طب سوزنی و درمان های کل­نگر به طور فشرده بومی سازی شدند و استراتژی استفاده از آنها برای بیماری های مختلف تعیین شد. از چندین مرکز بزرگ توانبخشی در کشور های انگلستان، کانادا، آمریکا و آلمان الگو برداری شد و استراتژی های درمان درد پایه ریزی شد.

با هدف ایجاد نگرش مدرن در درمان غیر جراحی درد های ارتوپدیک و اسکلتی عضلانی در کشور، مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی انرژی در دیماه سال ۱۳۹۴ تاسیس گردید. تمام تلاش خود را انجام دادیم تا بیمار به محض ورود به این مرکز تفاوت محیط را از نظر ظاهری، برخورد پرسنل و کیفیت خدمات پزشکی احساس نمایند. مرکز فیزیوتراپی ورزشی انرژی معرف یک فرهنگ خاص در عرصه خدمات درمانی می باشد. شاید نام انرژی برگرفته از اشتیاق و انرژی منحصر به فرد تک تک اعضای تیم درمانی جوان و با انگیزه این مرکز جهت کمک به شما باشد.

همواره کوشیده ایم تا با اختصاص فضای متناسب با تعداد مراجع و وقت دهی حساب شده، وقت افراد برای دریافت خدمات درمانی در سالن انتظار تلف نشود. برخورد کادر درمانی و متخصصین با احترام و در شان شخصیت هم میهنان عزیز باشد. دلایل ابتلا به بیماری، تشخیص بیماری و مسیر درمان به خوبی برای بیماران توضیح داده شود، جهت تشخیص بیماری ها ابتدا توسط معاینه دقیق استفاده شده و از تکنیک های تصویر برداری بیش از دوز مجاز که بدلیل تابش اشعه های یونیزه کننده دارای خطرات بسیار زیادی هستند حتی المکان استفاده نشود. نظافت شخصی پرسنل و محیط درمان به جدیت رعایت و کنترل شود و از درمان های رایج و منسوخ فیزیوتراپی که منحصرا محدود به جریان های الکتریکی، لیزر درمانی و مگنت تراپی شده اند استفاده نشود.

جالب است بدانید ما نگرش توصیه به استراحت را برای کاهش درد تغییر دادیم. در تمامی کشور های پیشرفته از استراحت فعال به جای استراحت مطلق استفاده می شود و ورزش درمانی یا توانبخشی فعال جایگاه جدید خود را در علم پزشکی یافته است. بیماران بسیاری بدلیل ابتلا به زانو درد یا کمردرد توصیه به استراحت مطلق شده و از ورزش و تحرک منع شده اند. این تجویز باعث، کاهش قدرت عضلات شده و بر توانایی افراد، سوخت و ساز، تنفس، هورمون ها، استخوان ها و مفاصل تاثیر مخرب دارد. ناتوانایی های مذکور نه تنها باعث پیشرفت روند بیماری می شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری های سیستمیک مانند افزایش توده چربی، فشار و چربی خون، دیابت، پوکی استخوان و سرطان ها را در پی دارند.

در توانبخشی فعال و ورزش درمانی ما از تمرینات خاص ورزشی به عنوان دارو استفاده می نماییم. بدین صورت که با اینکه فشار فیزیکی را از عضو آسیب دیده می کاهیم، اندام ها و هسته مرکزی بدن را قدرتمند تر می نماییم تا حرکات به طور صحیح تری انجام شوند، اعتماد به نفس و عملکرد فیزیکی افراد بالاتر رود، درد کاهش یابد و یا کنترل شود و افراد قادر به انجام فعالیت های بیشتری در زندگی شوند. به طور کلی ارتقائ مجموع موارد مذکور ارتقای کیفیت زندگی نامگزاری شده است. بیماری که بیش از ۵ دقیقه توانایی ایستادن بدلیل درد نداشته هم اکنون می تواند ۲۰ دقیقه بایستد، پس می تواند کار های شخصی خود را در منزل انجام دهد. ورزشکاری که بدلیل آسیب ورزشی اعتماد به نفس کافی جهت شرکت در مسابقات را ندارد به سطح رقابتی بازگردد. کسی که از دو عصا جهت راه رفتن استفاده می کرده هم اکنون از یک عصا استفاده می کند، روحیه بهتری دارد، کارهای بیشتری می تواند انجام دهد پس کیفیت زندگی بهتری دارد.

باور داریم در این مسیر موفق بوده ایم و خواهیم توانست این فرهنگ درمانی نوین را در جامعه فیزیوتراپی و توانبخشی با برگزاری دوره های آموزشی مستمر در دانشگاه ها و سمینار های تخصصی انجمن فیزیوتراپی گسترش دهیم. بر ارزش های خود استواریم و آرزوی ما فراهم نمودن درمان های توانبخشی مدرن، کارآمد و کم هزینه جهت درمان کلیه افراد مبتلا به درد در جامعه است. باورداریم که روزی این مهم محقق خواهد شد.

 

 

عشق یعنی درد را درمان کنی عشق یعنی مشکلی آسان کنی

هر کجا عشق آید و ساکن شود هرچه نا ممکن بود ممکن شود