Shockwave therapy

Shockwave therapy :

متخصصان و کارکنان مرکز فیزیوتراپی ورزشی انرژی مفتخرند در این مرکز سرویس های ویژه و به روز شاک ویو تراپی را به بیمارانی که مبتلا به دردهای عصبی عضلانی و اسکلتی هستند ارائه نمایند. تمامی تکنیک های نوین و مقالات تخصصی شاک ویو تراپی در این مرکز بازبینی شده و از سال ۱۳۹۵ از این شیوه تا کنون جهت درمان بیش از هزار و سیصد ناحیه تاندونی آسیب دیده استفاده شده است. به عنوان یکی از ابزار های درمانی مورد استفاده در توانبخشی، توانسته ایم نتایج درمانی بسیار مطلوبی از شاکویو تراپی در پکیج های درمان تاندونی کسب نماییم. این موفقیت بدلیل استفاده صحیح و به موقع این دستگاه همگام با تکنیک های دستی آزادسازی بافت و استفاده از روش های به روز تمرین درمانی مانند روش آلفردسون و جیل کوک در درمان دردهای تاندونی است.

شاک ویو تراپی جزو روش های فیزیوتراپی غیر تهاجمی و محافظه کارانه موثر در درمان آسیب های اسکلتی عضلانی است که توسط اف دی ای ((FDA مورد تایید می باشد. این تکنولوژی امواج صوتی پر فشار را به بافت ساطع کرده که سبب افزایش متابولیسم، گردش خون و ترمیم بافت ها و سلول های آسیب دیده می شود. از این تکنیک غیر تهاجمی می توان در درمان بسیاری از آسیب های اسکلتی عضلانی مانند درد های خار پاشنه، درد آسیل، درد جلوی زانو، کشیدگی های عضلانی، استرس فرکچر و درد های استخوانی، آسیب تاندون های شانه، درد های عضلانی کمر و گردن و … استفاده نمود.

درد ناحیه زیر پاشنه دردی بسیار شایع است بوده که گروه های مختلف اعم از خانه دار، کارمندان و ورزشکاران را مبتلا می نماید. این درد در افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلا به دیابت هستند، طولانی مدت می ایستند و یا راه می روند، انحراف ها و صافی کف پا دارند و یا در ورزش هایی که دویدن و پرش زیادی مخصوصا روی سطوح سفت دارند زیاد دیده می شود.

یک تحقیق کلینیکی در کشور آمریکا نشان داد که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ حدود یک میلیون نفر بدلیل ابتلا به این مشکل به پزشک مراجعه نموده اند. فشیای کف پا یک باند قطور از بافت فیبروز است که از یک طرف به استخوان پاشنه متصل بوده و از طرف دیگر به پنج شاخه تقسیم شده و به قاعده تمامی انگشتان وصل می شود. این ساختار به ثبات و استحکام قوس طولی پا هنگام ایستادن و راه رفتن کمک می نماید. در صورت افزایش فشار بیش از حد بر روی این بافت محل اتصال آن به استخوان پاشنه ملتهب شده که باعث احساس درد در این ناحیه خصوصا هنگام صبح و یا ایستادن طولانی مدت می شود. به این بیماری خار پاشنه نیز گفته می شود ولی در اغلب موارد پس از انجام رادیولوزی در ناحیه پاشنه رسوب کلسیم (خار پاشنه) دیده نمی شود.

شاک ویو تراپی یک تکنولوژی موثر ترمیم بافت است. با استفاده از این دستگاه امواج صوتی پر فرکانس با فشار زیاد وارد بافت شده که مکانیسم ترمیم سلولی بدن را در بافت آسیب دیده و تاندون های فرسوده شده فعال می نماید. بسته به نوع آسیب و بافت آسیب دیده اعم از عضله، تاندون و استخوان فرکانس ، شدت و نوع استفاده از این دستگاه متفاوت بوده که توسط متخصص فیزیوتراپی برنامه ریزی می شود.

در درمان های مدرن از تکنیک های افزایش التهاب مانند درمان سیریکس، شاک ویو، اسکلروتراپی و پی آر پی در درمان بیماری های مزمن استفاده می شود. این تکنیک ها با افزایش التهاب موضعی مکانیسم ترمیم بافتی سلول های ناحیه را بر انگیخته، باعث ساخت مویرگ های جدید در بافت شده و اکسیژن رسانی به سلول های آسیب دیده را افزایش داده، کلاژن سازی را توسط سلول های فیبروبلاست افزایش داده و آسیب را درمان می نمایند. همچنین بافت توانایی بهتر جذب مواد غذایی و معدنی را بدلیل رشد مویرگ های جدید پیدا نموده که به حفظ و رشد سلول های جدید کمک می نماید.